החברה לאמנות ולתרבות הרצליה

החברה לאמנות ולתרבות הרצליה הינה חברת בת של עיריית הרצליה, הוקמה בשנת 2006 במטרה להוות גוף תוכן, ניהול וביצוע לכל אירועי התרבות האומנות והפנאי בעיר.
מרכזי התרבות השייכים לחברה: מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, משכן האמנים, היכל אומנויות הבמה, היכל בעיר, הסינמטק, התיאטרון העירוני, מועדון הנוער "הכוכב השמיני"-מרכז לצעירים, מרכז "אגדה"-להורים וילדים, הגלריה לאומנויות, בית הגמלאי.
החברה מציעה שפע אירועי תרבות, אמנות ופנאי. מגוון, עשיר וחווייתי של אירועים חדשים לצד אירועים שהפכו למסורת לכל הגילאים. החברה לאמנות ולתרבות על כל מפעליה ושלוחותיה פועלת לשיפור איכות החיים בעיר לרווחת כל התושבים.

מוזיאון לתולדות הרצליה "בית ראשונים"

מוזיאון לתולדות הרצליה "בית ראשונים" מנציח את שנותיה הראשונות של העיר בתצוגה קבועה, בתיעוד ארכיוני נרחב ובאמצעי המחשה משוכללים.

המושבה הרצליה נוסדה בכ"ו בחשוון תרפ"ה, 23 בנובמבר 1924. עליית המתיישבים הראשונים על הקרקע ובניית הצריף הראשון מסמלים את האמונה בחזון הציוני ואת תחילתה של הרצליה שהפכה לעיר בישראל ב-11 לאפריל 1960.

מוזיאון הרצליה לאמנות

מוזיאון הרצליה לאמנות שהוקם בשנת 1965, הינו מוזיאון לאמנות עכשווית המציג אמנות בת-זמננו משל אמנים ישראלים ובינלאומיים.

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית מתמקד בעיקר בעבודות אמנות המציגות נקודות מבט המתייחסות למצב החברתי והפוליטי, וזאת כמובן לצד עבודות המתייחסות לשיח הפנים אמנותי. המוזיאון משמש פלטפורמה לאמנים צעירים ותומך בביסוס מעמדו של דור העתיד.

במדינה כמו ישראל, השרויה במתח מתמיד ובמלחמות בלתי פוסקות, יש לאמנות תפקיד משמעותי בכינון ועיצוב השיח החברתי. בכל שנה מוצגות במוזיאון כ-50 תערוכות יחיד, בארבעה מחזורים של תערוכות, שהקונטקסט המאחד אותן הוא הרלוונטיות למתרחש במובן המקומי והאוניברסאלי כאחד. אין זו תערוכה קבוצתית, אלא מצרף של נקודות מבט של אמנים שונים, פעולה המאדירה ומחזקת את האמירה של כל עבודה בפני עצמה, מרחיבה את הקונטקסט ופותחת אפיקים נוספים לפרשנות ולרבדים עמוקים יותר של משמעות. החיבור המרתק בין אמנים מקומיים ובינלאומיים מדגיש את כוחה של האמנות לחצות גבולות, להיות קומוניקטיבית ואולי אף להשפיע.

 

מועצת הפיס לתרבות ואמנות

באמצעות מועצת הפיס לתרבות ואמנות, מעניק מפעל הפיס מדי שנה מאות מענקים לאמנים ויוצרים ויוזם שורה ארוכה של פרויקטים בתחום.

מועצת הפיס לתרבות ואמנות גאה לסייע ולתמוך בתחומי אמנות, אמנים, אזורים גיאוגרפיים וקהלי יעד ומגזרים שונים שאינם נתמכים ע"י הגופים המוסדיים. הפניית משאבים בכיוונים אלה נועדה לתרום למגוון עשיר של עשייה ויצירתיות תוך שימת דגש על איכות והנגשה לקהלי יעד המתגוררים מחוץ למרכז.  

מועצת התרבות של מפעל הפיס תמכה בתוכנית האירוח של משכן האמנים בשנת 2015.

קרן משפחת אוסטרובסקי

קרן משפחת אוסטרובסקי נוסדה ב-1987 כדי לאחד את הפעילות הפילנתרופית למען חזונו ומטרותיו של ג'ורג' אוסטרובסקי (1901-1980) ובני משפחתו.
פרויקטים הנתמכים ע"י הקרן מאופיינים בדרך כלל בגישה חדשנית, נסיונית ואוונגארדית לטיפוח השפעתה, שימורה ונגישותה של אמנות הקולנוע, או להעלאת המודעות לנושאים חברתיים, תרבותיים ופוליטיים.

אאוטסט קונטמפוררי ארט פאנד ישראל

אאוטסט קונטמפוררי ארט פאנד ישראל הינה עמותה פילנתרופית ישראלית המשתייכת לקרן אאוטסט העולמית  (אאוטסט מונה כיום שמונה סניפים: אנגליה, גרמניה, ישראל, הולנד, סקוטלנד, הודו, אסטוניה ויוון).

באמצעות מימון פרטי מתומכיה ופטרוניה תומכת אאוטסט ישראל בהפקת פרויקטים מתחום האמנות העכשווית הישראלית תוך שימת דגש על תמיכה ביצירה חדשנית, רב תרבותית ומשמעותית.

בין מטרותיה של אאוטסט ישראל, תמיכה במימוש  והפקת פרויקטים של אמנים ישראלים המוצגים לראשונה במוזיאונים ובחללי אמנות ללא מטרות רווח, תרומת עבודות משמעותיות של אמנים ישראלים בהם אאוטסט תומכת לאוספי מוזיאונים ציבוריים בארץ ובעולם, תמיכה בנסיעות מחקר של אוצרים ישראלים למוקדי אמנות חשובים בחו"ל, הבאת אוצרים ואספנים בינלאומיים לארץ והעמקת הקשר והחשיפה של עשייה מקומית בשדה האמנות הבינלאומי.

כמו כן אאוטסט ישראל מפעילה תכנית רזידנסי (מלגת שהייה) ייחודית, אשר מארחת אמנים ואוצרים בינלאומיים ומקומיים ב'אאוטסט רזידנסי ברחוב ביאליק'. הרזידנסי הוקם בשנת 2013 על מנת לאפשר הפקת עבודות חדשות לקראת תערוכה, מחקר ושיתוף פעולה במסגרת הרצאות וסדנאות עבודה במוסדות אקדמאיים ובחללים ציבוריים. כך, נוצר דיאלוג וקשר עם הקהל המקומי.

שיתופי פעולה:

ifa

ifa (המוסד ליחסי חוץ) מחוייב לדו קיום בין אנשים ותרבויות ברחבי העולם. הארגון מקדם אמנות וחילופי תרבות באמצעות תערוכות, הידברות, ועידות וכנסים. כמרכז בינלאומי ליחסי תרבויות, ifa מחבר בין חברות אזרחיות, מנהגי תרבות, אמנות ומדע, יוזם מתווך ומתעד דיאלוגים בנושאי יחסי תרבות בינלאומיים.

ל-ifa רשת קשרים ושותפות ארוכות טווח שונות. הארגון נתמך על ידי משרד החוץ הפדרלי של גרמניה, מחוז באדן-וירטנברג, ובירת המחוז שטוטגרט.

 

 

תנועת תרבות

תנועת תרבות היא תנועת אמנים אשר בחרו בהתיישבות ובפעולה חברתית בפריפריה הגיאו-חברתית בישראל. אמנים אלו מחויבים ליצירת אמנות חברתית, קהילתית ומקומית, הן מבחינת האופנים והן מבחינת התכנים והצורות. היצירה מיועדת ומכוונת כלפי החברה והקהילה המקומית, לביסוס תרבות חיה מחוץ למרכזי התרבות המסורתיים ולחיזוק החוסן החברתי והתרבותי במקום.

תיכון הראשונים הרצליה

תיכון "הראשונים" הוא מקום מפגש משמעותי לתלמידים, למורים ולכל הבאים בשעריו. בית הספר חותר לדיאלוג מתמיד בין כל השותפים ומעוניין לטפח את תחושת השייכות, הערך העצמי, המסוגלות ואת חזקותיהם האישיות של כל באי בית הספר למען התפתחותם וקידומם  האישי.

בית הספר הוא מפגש של לומדים. במסגרתו מתחדשים ומתפתחים כל העת בתחום האישי ובתחומי הדעת, החינוך, ההוראה והמנהיגות. 

קרן מונדריאן

קרן מונדריאן היא קרן ציבורית למימון אמנות חזותית ומורשת תרבותית. הקרן תומכת בפרויקטים ופעילויות חדשניים של אמנים חזותיים, אוצרים ומבקרים, מוזיאונים וארגוני מורשת אחרים, מוסדות אמנות, ארכיונים, וגלריות. כל המענקים ניתנים במטרה לקדם הפקה ותצוגה של אמנות הולנדית עכשווית בהולנד ובחו"ל.

שיתופי פעולה:

קרן קוודראט (הקרן המרובעת)

קרן הולנדית המעניקה הלוואות ללא ריבית  המיועדות להפקה ותצוגה של עבוגות חדשות. הקרן שמה דגש מיוחד על פרויקטים נסיוניים ושימוש בחומרים חדשים ומתחדשים.

שיתופי פעולה:

מגזין תוהו

"תוהו" הוא מגזין אמנות עצמאי מקוון, המבוסס בתל אביב-יפו, אשר מקדם כתיבה בהירה ומחויבת על אמנות ותרבות בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. המגזין משמש במה לשיח ביקורתי על מגמות משמעותיות באמנות עכשווית, בדגש על הופעותיהן המקומיות בתרבות המזרח התיכון.

"תוהו" מבקש ליצור גוף משמעותי ונגיש של כתיבה על אמנות ולתת במה למגוון כותבים מקומיים ובינלאומיים. המגזין מתעדכן באופן שוטף בראיונות, סקירת תערוכות וביקורות, מונוגרפיות וטורים (מילוליים וחזותיים), וכן בחיבורים מוזמנים ומתורגמים בנושאים שונים הקשורים לתרבות ואמנות עכשווית. החומרים המצטברים במגזין ממקמים את הדיון בהקשרים פוליטיים, גיאופוליטיים, חברתיים ואחרים.

תוהו מחוייב לערכים של שוויון וחופש ביטוי ולחיזוק המורכבות והייחוד של השיחה על אמנות ופועל למול האתגרים הרבים העומדים בפני ערכים אלה.

שיתופי פעולה:

שנקר

"שנקר – הנדסה. עיצוב. אמנות" ביססה את מעמדה כאחת המכללות המובילות בישראל ומדי שנה משתלבים בוגריה במחקר ובתעשייה, מציגים מעבודותיהם, משתתפים בתערוכות וזוכים בפרסים יוקרתיים.

השילוב בין הפקולטות להנדסה, עיצוב ואמנות עומד בבסיס הרב-תחומיות האקדמית הייחודית של המוסד, כשהוא מאפשר לסטודנטים ולמרצים לחבר בין טכנולוגיות פורצות דרך עם תפיסות עיצוביות ואמנותיות עכשוויות.

לכל אחת מהפוקלטות אופי וציביון משלה, אך מתקיימים ביניהם שיתופי פעולה מפרים, באמצעותם נחשפים הסטודנטים למגוון דיסציפלינות ותחומי ידע שונים.

שיתופי פעולה:

מעבדת Inspire לחקר הדימוי

מעבדת Inspire לחקר הדימוי הוקמה בשנקר במטרה להעמיק בסוגיות הנוגעות ליחסי הגומלין בין דימוי לתמונה ובין טכנולוגיות וממשקים לאלו המעצבים ומפעילים אותם. במסגרת פעילות המעבדה, פועלים אנשי אקדמיה, חוקרים, אמנים, מעצבים, מהנדסים, אנשי תעשייה ויוצרים בהיבטים שונים של התחום, תוך התייחסות לתיאוריה ופרקטיקה.

בהובלתו של מר עודד חי – ראש היחידה ללימודי תרבות ולימודי המשך – ובליווי אקדמי של ד"ר ינאי טויסטר מביה"ס לאמנות רב-תחומית וד"ר אמנון דקל, ראש המחלקה להנדסת תוכנה, תומכת המעבדה במיזמים מחקריים ופרסומיים אקדמיים בתחום הצילום ומקדמת מגוון קורסים ופעילויות, כנסים ותערוכות בינלאומיות.

שיתופי פעולה:

קרן רבינוביץ לאמנויות

קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב (ע"ר)נוסדה בשנת 1970 בשם: "קרן תל אביב לספרות ולאמנות". יוזם הקרן היה ראש העיר דאז, מר יהושע רבינוביץ ז"ל ובמותו נקראה הקרן על שמו. בהקמת הקרן היו שותפים שלושה גורמים: מר יהושע רבינוביץ, ראש עיריית תל אביב – יפו, מר יגאל אלון, שר החינוך והתרבות בממשלת ישראל ומר אהרון בקר, יו"ר קרן פרץ נפתלי.

פעולות הקרן ומענקיה ממומנים מהכנסות הון היסוד שלה, מהקצבות עיריית תל אביב – יפו, מתמיכת משרד התרבות והספורט והמועצה הישראלית לקולנוע, מהקצבות מפעל הפיס וממקורות אחרים.

הקרן פועלת, בין השאר, בתחומי הספרות והשירה בתמיכת עיריית תל-אביב יפו, המוסיקה, המחול, האמנות הפלסטית, התיאטרון הניסויי והקולנוע. כמו כן, היא מקיימת קרן לסיוע לאמנים במצוקה במימון משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס שנקראה על שמו של דודו דותן ז"ל,  מפעל לתיאטרון ניסויי – מת"ן – המשותף לה ולקרן רקנאטי ונתמך על ידי משרד התרבות והספורט, פרוייקט קולנוע המשותף לה ולקרן רקאנטי ונתמך על ידי משרד  התרבות והספורט והמועצה הישראלית לקולנוע. בנוסף לכך, שותפה הקרן למפעלים ומיזמים רבים ומגוונים בכל תחומי האמנויות השונים..