Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories

וויני (בת אמיתית) / אפרת ויטל

״אנו מגנים באופן החריף ביותר את התצוגה המחפירה של השנאה, הקנאות והאלימותמהרבה צדדיםהרבה צדדים"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מגיב לפיגוע בשרלוטסוויל, וירג׳יניה, אוגוסט 2017

סדרת האירועים האלימים שהתחוללה בשרלוטסוויל, וירג'יניה, באוגוסט 2017 החלה על רקע החלטתה של מועצת העיר להעתיק ממקומה המרכזי את האנדרטה להנצחת הגנרל רוברט א. לי, מפקד צבאות הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית.

שרלוטסוויל היא עיר קטנה במרכז וירג'יניה. היא ביתם של כ-50,000 תושבים, וכן ביתה של אוניברסיטת וירג'יניה: מעוז ליברלי בלבה של המדינה המצולקת ביותר ממלחמת האזרחים. היא מרוחקת כמאה קילומטר מבירת וירג'יניה, ריצ'מונד, ששימשה עיר הבירה של מדינות הקונפדרציה, וכמאתיים קילומטרים מוושינגטון, בירת ארצות הברית.

שרלוטסוויל נבחרה כיעד לעצרת תנועות האלטרייט, שהתקיימה תחת הסיסמה "מאחדים את הימין" (Unite the Right), מכיוון שהיא קטנה מספיק ו"ליברלית מדי". האנדרטה בת 93 השנים שימשה טריגר: קריאה לפעולה שסיפקה מטרייה רחבה די הצורך לכמה וכמה תנועות ימין קיצוני. תנועת האלטרייט, שתיפקדה עד לאותו רגע בעיקר כתנועה של טרולים הפועלים ברשת ונסמכים על האנונימיות שהיא מקנה להם, התגלמה לפתע פיזית בהמון לבן וחמוש, ובו פעילים ניאונאצים, אנשי קו קלוקס קלאן ולאומנים לבנים מכל רחבי ארצות הברית. הם הניפו דגלי קונפדרציה וצלבי קרס, אחזו בלפידי גינה בוערים, צעדו בסך וצעקו כאיש אחד "דםאדמה" ו"יהודים לא יקחו את מקומנו". בשיא האירועים נהרגה אשה אחת ו-19 אחרים נפצעו בפיגוע דריסה: ג'יימס אלכס פילדס, צעיר בן עשרים מאוהיו, האיץ במכוניתו בפראות היישר לתוך הפגנה שנערכה נגד עצרת הימין. עצרת האלטרייט נחשבה לכינוס הגדול ביותר של פעילי ימין קיצוני מזה עשורים, ומעשהו של פילדס הצליח לקרוע באבחה אחת את הכסות המהוגנת מעל המורשת הדרומית. אירועי שרלוטסוויל היו האות לכך שאנו בעידן חדש עידן שבו תפישות של עליונות לבנה מקבלות רוח גבית ממנהיג העולם החופשי.

בתערוכת היחיד "וויני (בת אמיתית)" בוחנת אפרת ויטל את המורשת הטעונה והמדממת של הדרום העמוק בארצות הברית. במשך למעלה משנה נעה ויטל בין מדינת ג'ורג'יה לווירג'יניה; מסעה זה החל בשנת 2012, בשלהי שנות כהונתו הראשונה של ברק אובמה, הנשיא האפרואמריקאי הראשון, הרבה לפני שמישהו יכול היה להעלות על דעתו את האפשרות שדונלד טראמפ ירש את מקומו.

מסעה של ויטל החל באת'נס, ג'ורג'יה ועבר גם בלקסינגטון, וירג'יניה מקום קבורתו של הגנרל רוברט א. לי. הוא לא פסח גם על לינצ'בורג, שסמוך לה נכנע הגנרל לי לגנרל יוליסס גרנט מכוחות הצפון, ואף לא על ריצ'מונד (בירת הקונפדרציה, כאמור) ועל שרלוטסוויל, בין היתר. המסע הסתיים בארלינגטון, שם שוכן כיום על שטחה של אחוזת משפחת לי בית הקברות הלאומי שבו קבורים מאות אלפי חללים של צבא ארצות הברית, מתקופת מלחמת האזרחים ועד ימינו אנו. בכל עיר תרה ויטל אחר סימנים המנציחים את מורשת הדרום, ומצאה אותם בלא יוצא מן הכלל בדמות מאות מונומנטים כמעט זהים זה לזה שנקבעו בעיירות השונות. בין אם התושבים המקומיים מוצאים שמדובר במקור לגאווה ובין אם לאו, מדובר בתזכורת מתמשכת לכך שמורשת הדרום הגזענית לא פסה מן העולם, ועודה עושה את שלה מתחת לפני השטח. הדרום הובס במלחמה, אך ניצח אחריה.

מבטה של ויטל זר. היא אינה בת המקום, והיכרותה עם ארצות הברית מתבססת על דימויי תרבות ההמונים שלה, ובייחוד על תוצרי הצילום התיעודי והקולנוע העלילתי– שני תחומים שנולדו במידה רבה מתוך מלחמת האזרחים האמריקאית, שהיתה הקונפליקט הצבאי הראשון שצולם ותועד באופן מקיף. אלפי דימויים מן המלחמה זכו לתפוצה ברחבי ארצות הברית.

מסעה של ויטל, אם כן, הוא מסעה של צלמת בעקבות האבות המייסדים של הצילום התיעודיאמריקאי שמות שבהם ייתקלו כל משתתפי קורס מבוא לצילום כבר בשיעור הראשון ולא פחות מכך, מסעה בעקבות יוצרי הדימויים הקולנועיים שהיו לתווי ההיכר של זמננו ושל תרבותנו. "לידתה של אומה", הסרט האמריקאי העלילתי הראשון, הואהוא האפוס הקולנועי שיצר את התבנית ההוליוודית התקפה עד ימינו מבחינה אידיאולוגית וצורנית גם יחד. סרטו זה של ד. ו. גריפית משנת 1915 הוא גם יצירה שנויה במחלוקת: לצד היותה יצירה חלוצית ומכוננת, היא גם גזענית במפגיע, וחלקה השני, המתאר את תקופת השיקום שלאחר המלחמה, מציג את האפרואמריקאים כפראים שהתשובה היחידה להם היא ארגון הקו קלוקס קלאן.

ויטל מנסה לפצח את הדנ"א הדרומי בסבלנות ובקשב, בנסיעה מעיר לעיר, בשיחות עם תושבות מקומיות ובפעולת הצילום עצמה. היא מקלפת את הכיסוי הדק של דימויי הגאווה, האומץ הצבאי ו"דרך החיים הדרומית". מתחתם היא מוצאת את אותה מטרה אבודה ובלתי מוסרית: את הגזענות החבויה, שבשם "דרך החיים הדרומית" ו"ההיסטוריה הלבנה" מתפרצת כעת ברחבי ארצות הברית.

"עיר נורמלית"

שמה של עבודת הווידיאו "Normal Town" ("עיר נורמלית") הוא כשם פרבר בעיר את'נס, ג'ורג'יה, שבעצמו קיבל את שמו מן הסמינר למורות לאזורים כפריים, Normal School, שהוקם בו בשנת 1891. אותו פרבר כלאמריקאי אינו פרבר מגורים רגיל. אף שהוא נראה כעיירה אמריקאית טיפוסית, עם בתי עץ שבחזיתם מרפסות הפונות לחצר קדמית תחומה בכלונסאות לבנות, מדובר בשטח שאוניברסיטת ג'ורג'יה רכשה עוד לפני מלחמת האזרחים, ושימש מכללה ליוצאי צבא הקונפדרציה. בימי מלחמת העולם השנייה שימש קומפלקס המבנים את הצי האמריקאי, ולאחריה שימש בית ספר של חיל הים. כיום משכנת בו האוניברסיטה את אורחיה.

את סיפורו של המקום נושאים אלינו קולות נשים מקומיות, המספרות על געגועיהן לתקופה שבה פעל באזור בית הספר הצבאי. מדבריהן עולה הכמיהה הן לחיוניות שהביא בית הספר והן לקיומה של נוכחות צבאית המתערבבת באזרחית נוכחותם של גברים לבושי מדים. צילומי העיר לוכדים עדיין שלטים המורים אל מגורי משפחות החיילים, כמו גם חלון ראווה ובו תלוי דגל צבא הדרום. לנוכח כל אלה, שלטי העסקים הנושאים את שם הפרבר ובהם, בתרגום חופשי, "חנות חומרי בניין נורמלית" ו"סלון יופי נורמלי" – גורמים לנו, הצופים, להרים גבה. האומנם הכול כאן כה בסדר, כה נורמלי? כל תשובה גוררת בעקבותיה שורת תהיות מטרידות.

בת אמיתית

הבניין העתיק ביותר בקמפוס הנורמלי הוא היכל וויני דייוויס, שנקרא על שמה של ורינה (וויני) דייוויס, בת הזקונים של ג'פרסון דייוויס, נשיאה הראשון והיחיד של הקונפדרציה. וויני נולדה בשנת 1864, לקראת סופה של המלחמה, ולידתה נתפשה כמעין אות אופטימי בתקופה שבה העידו כל יתר הסימנים כי סופו של הדרום קרב.

וויני זכתה לכינוי "הבת הראשונה של הקונפדרציה", ותוארה זה שימש השראה למייסדות ארגון הנשים "איחוד בנות הקונפדרציה", שהוקם בשנת 1894 בנאשוויל, טנסי, שלושה עשורים לאחר תום המלחמה, כדי "להנציח את פועלם של לוחמי צבא הדרום" – ובמלים אחרות, כדי לנהל את הקרב על הזיכרון ולכונן מיתולוגיה שתבטיח את זיכויה של הקונפדרציה בתודעה ההיסטורית.

"איחוד בנות הקונפדרציה" היה לארגון הנשים המשפיע ביותר במדינות הדרום בסופה של המאה ה-19 ובראשית המאה העשרים. הפעילות בו אחראיות על הקמתם של כ-1,500 אתרי זיכרון ובכלל זה פסלים, מבנים ומוסדות שונים, רחובות מרכזיים, כיכרות, בתי ספר וגנים ציבוריים ברחבי ארצות הברית. כל זאת הצליחו פעילות הארגון לעשות ללא זכות הצבעה וללא השתתפות פעילה בפוליטיקה ממסדית, אלא באמצעות עבודה נחושה מאחורי הקלעים וקביעת עובדות בשטחים ציבוריים.

הרציונל לפעילותן זו היה פשוט: מי שינצח בקרב על התיעוד, חשבו, ינצח במלחמה. ואיזה תיעוד עולה על תיעוד באבן, קרי, במונומנטים? הרי אנדרטאות לסוגיהן אינן רק שואבות משמעות מן העבר הן מאצילות עליו משמעות. הן מורות לנו כיצד יש לפרש ולזכור אירועים היסטוריים משמעותיים, ונוכחותן הפיזית העמידה כמו מכריזה, "היינו פה תמיד".

במדינות וירג'יניה וג'ורג'יה, שבהן ביקרה ויטל, הוצבו כ-397 אנדרטאות המנציחות את הקונפדרציה. למותר לציין שהאנדרטאות האלה וחברותיהן לא היו שם תמיד. למעשה, רק מיעוטן הוקמו בשנות פעילותו הראשונות של "איחוד בנות הקונפדרציה". לא זו בלבד, אלא שרוב האנדרטאות שהוקמו מאז שנת סיום המלחמה, 1865, ועד ראשית המאה העשרים ביקשו להנציח את חללי הדרום באופן כללי; רק בין 1900 ל-1940, בתקופת חוקי "ג'ים קרואו" להפרדה גזעית והשפל הכלכלי הגדול, החלו להופיע בדרום אנדרטאות המהללות את מנהיגיו בימי המלחמה ורבות מאלה הוקמו אף מאוחר פי כמה, בשנות השישים של המאה העשרים (קרי, כמאה שנה לאחר תום המלחמה) כתגובתנגד להתחזקותה של התנועה לזכויות האזרח בארצות הברית. בכך יש כמובן גם כדי להסביר מדוע הוקמו רבים מן המונומנטים דווקא בסמוך לבתי משפט מקומיים: כל הבא בהיכלות הצדק נדרש לדעת כי מדובר בצדק של האדם הלבן.

אנו ארגון נשים

יש משהו מתעתע בטון המאופקכביכול של "איחוד בנות הקונפדרציה", תנועה המתרפקת על מסורת אנגלוסקסית לבנה ועל תפקידי המגדר המסורתיים, שלפיהם עוצמתה של האשה נובעת מתמיכתה בגבר חזק. על פניו, פעילוֹת הארגון נראות בלתי מזיקות לגמרי: נושאות דגלה המהוה של שמרנות מיושנת, המייצגות כמיהה לעבר מדומיין, פשוט יותר, עבר של ערכי משפחה ומוסר.

ואולם, מאחורי הדימוי הרך מטפחות פעילות הארגון מזה מאה שנה ויותר מיתוס של גבורה גבורתו של הדרום, שלמרות התבוסה שנחל אין לערער על צדקת דרכו, על צדקת מטרותיו כשנכנס למלחמה ואף לא על אורח חייו משכבר. במרכזו של מיתוס זה ניצב סיפורה של מטרה אבודה, שלהגנתה נחלצו מאות אלפי לוחמים, שהיו מעטים מול רבים וקמו כאיש אחד מול כוחות עדיפים שפלשו מצפון לכלותם. העקרונות שבשמם לחמו (כמו בכל סיפור מעשייה ראוי לשמו המועבר מדור לדור) פשוטים למדי: הלוחמים היו גברים עשויים ללא חת, אשר מסרו את חייהם כדי להבטיח את חירותם לנוכח תוקפנותו של הצפון; העבדות היתה בעצם מוסד שכולו נדיבות כלפי הפראים הפרימיטיבים, שגורלם שפר עליהם הודות לאדוניהם הנדיבים; וממילא לא העבדות היתה הגורם למלחמה, והכרזת האמנציפציה מפי לינקולן לאחריה, ארבעה ימים לפני שהתנקשו בחייו, היתה תוצר לוואי גרידא. ואם לא העבדות, מה היתה העילה למלחמה? הניאוקונפדרטיבים מתעקשים כי היתה זו מלחמה על עצמאות ועל זכויות המדינה, ובמדינות הדרום מכנים את מלחמת האזרחים האמריקאית "מלחמה בין המדינות" או "מלחמת התוקפנות הצפונית" עד ימינו אנו.

מיצב הווידיאו "אנו ארגון נשים" (We Are a Women's Organization) נחלק לשלושה ערוצים. באחד ויטל חגה סביב המונומנטים השונים ברחבי וירג'יניה, ומבטה משתהה על לוחות האבן והמתכת שבהם נחקקו סמלי הקונפדרציה סמלים שאינם אלא סמלי עליונות לבנה בכסות פטריוטית, ובעיני רבים מן התושבים המקומיים מסמלים את דרך חייהם זה דורות (המלחמה, יטענו, נסובה על דרך החיים הזו, והעבדות היתה כאמור רק ספיח שולי לעניין).

בערוץ וידיאו אחר עוקבת ויטל אחר איש מבוגר ברחוב. הוא לבוש חליפה מהודרת, ניצב זקוף לצד הליכון, מעשן סיגריה בעוד מכוניות עוברות על פניו. הוא התגלמות דמותו של הג'נטלמן הדרומי, אלגוריה למטרה האבודה, מעין גרסה חיה לפסל של רוברט א. לי. יש משהו מכמיר לב בגבר מבוגר והדור העומד זקוף לצד ההליכון, וחושף בכך את הפער שבין דימוי הג'נטלמן לבין פגיעותו של הגוף המבוגר. כשהוא מסיים לעשן, האיש זורק את הבדל לעבר הכביש וממשיך בדרכו. בניגוד לצפוי, הוא אינו נסמך על ההליכון ומתקדם לאטו, אלא פשוט מרים אותו בשתי ידיו וחוצה את המסך בצעד מהיר.

בערוץ הווידיאו השלישי אין תמונה. ויטל משתמשת בו בקולותיהן של  נשות "איחוד בנות הקונפדרציה", שאותן היא מראיינת. גם הפעם, כמו ב"Normal Town", ויטל בוחרת לא להראות אותן. ניתן לראות בכך הד אירוני לדרך הפעולה של הארגון, אשר קולן של הפעילוֹת בו נשמע היטב במרחב הציבורי (ובעקבות האירועים האחרונים, גם במהדורות החדשות ברחבי ארצות הברית כולה והעולם כולו), אך הן עצמן מקפידות להיוותר בלתי נראות.

סוכנוֹת הזיכרון של הדרום הישן עושות למען הגברים ולשם הנצחתם, אך היכן מקומן שלהן בתמונה? פשוט: מאחורי כל פסל של רוברט א. לי עומדת "בת אמיתית של הקונפדרציה" שתתעקש כי האנדרטאות אינן יד לשנאה, אלא רק ייצוג של מורשת. אך מה באמת אפשר לעשות עם מורשת שאינה אלא מורשת של שנאה? העליונות הלבנה נטועה בלבה של אמריקה מבחינה חברתית ותרבותית, וצביעתה בגוונים של אצילות, כבוד ונוסטלגיה לא תשנה את העובדה שבשנת 1861, שנת תחילת המלחמה, היו במדינות הדרום למעלה מ-4 מיליון איש שהיו רכושם של אנשים אחרים. ההיסטוריה עצמה אינה משתנה גם אם נבכר את גרסתה הרומנטית על פני לקחיה.

"אף בארקדיה אני" (Et In Arcadia Ego)

במשך שנים היו האנדרטאות תזכורת לכך שלמרות כניעתם של צבאות הדרום, מלחמת האזרחים האמריקאית מעולם לא נגמרה. הפריבילגיה הלבנה חלקה שלמי כבוד מזדמנים לשיח של אחדות ושל שוויון זכויות, אך לצד זאת התענגה על בורותמרצון בנוגע לכל מה שנוח יותר לא לדעת. הפריבילגיה הלבנה הסתתרה מאחורי ארגוני מתק שפתיים כמו "איחוד בנות הקונפדרציה", אך כעת אנו חוזים בהיסטוריה האמיתית מציצה מאחורי קלסתרה של "הבת האמיתית". אותו תתמודע קולקטיבי לא צריך להסתתר עוד מאחורי לוחות אבן ושיח מכובס: הרשות נתונה והגבולות נפרצו.

מכלול עבודותיה של ויטל בתערוכה הוא בגדר תזכורת פוטנטית לכך שדונלד טראמפ אינו הבעיה, כי אם רק סימפטום והבעיה עצמה אינה חדשה כלל וכלל. להפך. היא רק הסתתרה מאחורי מסכה של אחדות במשך כמה עשורים. וכעת, כמו כל "אחדות" המספקת רק כיסוי קוסמטי לקרעים מהותיים בגוף החברתי, היא קורסת לתוך עצמה.

עבודותיה של אפרת ויטל מספקות לנו הצצה לרגעשלפני מציאות זמננו. היא מצליחה להתיק אותנו מעט לאחור, ולראות מה המתין שם כל העת: איזה הווה המתחזה לעבר רחוק ואידילי תסס באבן ורק חיכה להזדמנות לפרוץ.

רן קסמי אילן

*בהקשר זה מתבקש להזכיר גם את "חלף עם הרוח" מ-1939: דוגמה נוספת לדרך שבה שימש הקולנוע האמריקאי שופר אידיאולוגי לכתיבה המחודשת של ההיסטוריה על ידי הדרום. הסרט, המצטייר כאנדרטה לעולם ישן ואבוד, הוא המייצג הנאמן ביותר של תקופת האולפנים והזוהר ההוליוודי, ואבן דרך משמעותית בעיצוב זכר המלחמה לדורות שלא ידעו אותה.

תערוכת יחיד

06.01.2018-21.02.2018

אמנים משתתפים:

אירועים במסגרת התערוכה:

שותפים:

מהארכיון

from2023-09-14->>till2023-09-14

סטודיו פתוח: וולפגנג אובמאייר

14/9, החל מ-19:00

from2023-08-24->>till2023-08-24

בסליחה ובחסד 24/8

ערב על חייה ושירתה של לאה גולדברג

24/8

20:30

from2023-08-17->>till2023-08-17

חגית גינזבורג במופע סטנדאפ 17/8

במסגרת אירועי ״אוגוסט נשמה״ במשכן

20:30

from2023-08-15->>till2023-08-15

Summer of Soul – ערב הקרנה והרצאה

15/8

from2023-08-08->>till2023-09-08

ענבל פרלמוטר: אם זה נגמר

8/8 ערב הקרנה מיוחד במשכן

בשיתוף סינמטק הרצליה

from2023-07-25->>till2023-07-25

PEZZ – הופעה במשכן 25/7

from2023-06-02->>till2023-07-18

סנטרפיס / דוריה שרה וערן ענבר

נעילה: 25/7/2023

from2023-05-18->>till2023-05-18

אוי דיוויז׳ן / מופע חצר 18.5

הופעה בחצר המשכן

from2023-05-11->>till2023-05-11

נבל מקושת / שאול קוהן

11/5/23

מופע גלריה

from2023-04-09->>till2023-04-09

קופר מור וחברים / מופע חצר 9.4

הופעה בחצר המשכן

from2023-03-02->>till2023-05-31

ניקול וניגר

from2023-02-08->>till2023-05-15

מאיה דיקשטיין & מאר~ים וולפזון

תכנית אירוח

from2022-12-30->>till2022-12-09

אקי ססמוטו

תכנית אירוח

from2022-12-21->>till2023-03-21

אובידיו אנטון

תכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-12-19->>till2023-01-05

יעל ברתנא

תכנית אירוח

from2022-12-15->>till2023-01-04

יסמין ורדי

תכנית אירוח

from2022-11-12->>till2023-01-10

טווס לבן / לי אורפז

תערוכת יחיד

פתיחה: 19/11/2022 20:00

from2022-10-13->>till2023-01-05

אירנה עדן & סטיין לרנאוט

תכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-08-30->>till2022-08-30

מאלוקס – הרמות סוף הקיץ

מופע גינה לכבוד יציאתו לאור של ספר האמן של אמן הבית אלעד לרום: ״שערי כניסה ומוצרי נוחות״

30/8/22

from2022-08-18->>till2022-08-18

עדיה גודלבסקי / חגי פרשטמן / דואו

מופע גלריה

18/8/22

20:30

from2022-08-11->>till2022-08-11

מדממ / ע״ע

הצמד ע״ע בתוך התערוכה ״יציע צפוני, יציע דרומי״

11/8, 15:00-20:00

from2022-08-02->>till2022-08-02

אלון עדר / מופע גינה אקוסטי

2/8/2022

דלתות: 20:00

from2022-08-01->>till2022-09-15

שאול קוהן

קפה יודפת

תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2022-07-06->>till2022-09-02

אלכסנדרה ברלינגר

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-07-05->>till2022-08-30

מרטין ואגנר

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-07-02->>till2022-09-07

יציע צפוני, יציע דרומי / רועי כהן

תערוכת יחיד

פתיחה: 16/7/22, 17:30

from2022-06-23->>till2022-06-23

7,5,4,1

הופעה מיוחדת

23/6/2022, 20:00

לכבוד הוצאת ספר האמן של אלעד לרום

״שערי כניסה ומוצרי נוחות״

from2022-06-11->>till2022-06-11

להלי וטלי מדברות

from2022-06-10->>till2022-06-10

כיסוי

ערב חד פעמי במסגרת התערוכה ״MOM״

from2022-06-01->>till2022-09-15

ראלו מאייר

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-05-18->>till2022-05-31

אניה מנפרדי

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-05-17->>till2022-06-30

סבסטיאן רייס

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-05-17->>till2022-07-04

ברנהרד רפולד

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2022-05-11->>till2022-07-09

מום / להלי פרילינג

פתיחה: יום שבת, 14/5/22, 20:00

אוצרת: טלי בן-נון

from2022-04-23->>till2022-04-23

הכל על אגדות

שולחן עגול ד״ר חנה לבנת, שרון קנטור ואלינה אורלוב

from2022-04-09->>till2022-04-09

עונת המכשפה

ערב הופעות מיוחד

קפה יודפת - תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2022-03-08->>till2022-05-02

זוהר שפיר

קפה יודפת

תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2022-02-22->>till2022-05-01

אני שרפתי את פרנק ברצלונה / אלינה אורלוב

תערוכת יחיד

3/3/2022-23/4/2022

אוצר: רן קסמי אילן

במסגרת ״קפה יודפת״, תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2022-01-20->>till2022-02-14

אוליביה הילד

תוכנית אירוח

from2022-01-01->>till2022-03-05

אלינה אורלוב

קפה יודפת

תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2021-12-27->>till2022-02-12

הכל חייב לחלוף / אלעד לרום

תערוכת יחיד

30/12/2021-17/2/2022

אוצר: רן קסמי אילן

from2021-10-23->>till2021-12-12

וְאִם אֵין יָם, הֲרֵי אֵין גַּם סְפִינָה

23/10/2021-11/12/2021

אוצר: רן קסמי אילן

from2021-10-19->>till2022-05-31

קפה יודפת

קפה יודפת - אמנים ויוצרים ישראלים בתוכנית אירוח

from2021-10-14->>till2021-12-31

קרן ברגמן

קפה יודפת

תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2021-10-01->>till2021-12-17

איתי מרום

קפה יודפת

תוכנית אירוח לאמנים ישראלים

from2021-08-19->>till2021-10-16

נועה גיניגר

תוכנית אירוח

from2021-07-31->>till2021-07-31

אדם נוסף שאין כמותו

שי איגנץ ולאה אביר בשיחה

31/7/11:00

from2021-07-10->>till2021-07-31

אנה פרח

תכנית אירוח

from2021-06-19->>till2021-08-14

ג׳ו / שי איגנץ

תערוכת יחיד

אוצרת: לאה אביר

19/6-7/8

from2021-05-15->>till2021-05-15

שירה מדבקת / זוהר ואלכס

זוהר שפיר / אלכס דרול יונוביץ׳

5/6, 18:00

from2021-04-28->>till2021-04-28

שירה מדבקת / שאול קוהן

28/4

19:00

from2021-04-10->>till2021-04-10

שירה מדבקת / מאיה דיקשטיין

BLAST 3:2

פרפורמנס

from2021-04-01->>till2021-05-31

מכונת גשם (מערכת רעש לבן אישית היקפית)

מכונת גשם (מערכת רעש לבן אישית היקפית)

from2021-03-21->>till2021-05-31

מאיה דיקשטיין

תוכנית אירוח

from2021-03-20->>till2021-06-06

רועות / מאיה דוניץ

תערוכת יחיד

אוצר: רן קסמי אילן

20/3/2021-22/5/2021

from2021-03-08->>till2021-06-23

דור אבן חן

תוכנית אירוח

from2020-09-16->>till2020-10-16

118 על 34

רן נחמיאס במופע אלקטרומגנטי חד פעמי

from2020-08-27->>till2020-09-30

אבי סבח

תכנית אירוח

from2020-08-19->>till2020-08-19

סונולודג׳

על 34

סשן מדיטטיבי אקוסטי עם איל תלמודי

19/8/2020

19:00, 20:30

from2020-07-30->>till2020-10-15

34 / משה רואס

תערוכת יחיד

אוצר: בר ירושלמי

החל מה-8/8

from2020-06-04->>till2020-08-31

Permanent Vacation

לא חל״ת

פרויקט אונליין לתקופת מגיפה

from2020-05-01->>till2020-08-28

דנה לב לבנת

תוכנית אירוח

from2020-02-29->>till2020-07-31

בוקר צהריים ערב / אפרת קליפשטיין

25/5/2020-25/7/2020

אוצר: רן קסמי אילן

from2020-02-29->>till2020-02-29

סלון טכנופוליטיקה

29/2/2020

18:00

from2020-02-28->>till2020-02-28

חיים חדשים

שיחה עם המעצבת דנה כהן

במסדרת התערוכה ״סאנשיין״

28/2/2020

12:30

from2020-02-26->>till2020-03-02

פליקס סטאדלר

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2020-02-26->>till2020-03-02

דורון גולדפרב

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2020-02-24->>till2020-03-03

וולקמר קליין

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2020-02-19->>till2020-02-24

לאה מאואס

from2020-02-15->>till2020-02-15

זיהום ויופי / שיחה

אסף אריאל, עינת עריף גלנטי וסאלי הפטל נוה

15/2/2020, 11:00

from2020-01-23->>till2020-03-07

סאנשיין / עינת עריף-גלנטי

אוצרת: סאלי הפטל נוה

23/1/2020-2/3/2020

from2020-01-02->>till2020-04-06

סילביה אקרמן

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2020-01-01->>till2020-04-04

גראלד נסטלר

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2019-11-01->>till2020-01-31

ענת ברזילי

תוכנית אירוח

from2019-10-11->>till2019-12-31

הסְפַר האחרון

תערוכה קבוצתית

26/10/19-31/12/19

אוצר: רן קסמי אילן

from2019-10-01->>till2020-01-11

אלוודין קלקאר

תכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2019-09-19->>till2019-09-19

sound system«» system sound

ערב חד פעמי של ארכיטקטורה קולית

מקור: ישראל

19/919, 19:00

from2019-09-11->>till2019-09-22

סוזאנה שודה

Schudini the Sensitive

from2019-09-07->>till2019-09-07

מרחבי פעולה

שיחה עם טל גולני

7/9/19, 11:00

from2019-08-01->>till2019-09-01

גלית אילת

from2019-07-13->>till2019-09-14

דלת הזזה / טל גולני

תערוכת יחיד

20/7/19-14/9/19

from2019-07-02->>till2019-07-02

היזם כאליל והרוח במכונה

ד״ר ליאור זלמנסון בשיחה עם ד״ר כרמל וייסמן, ד״ר עפרי אילני ובר חיון

2/7, 19:00

from2019-07-02->>till2019-09-30

פיטר סטיליי

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2019-06-15->>till2019-06-15

אינטימיות קרה עם עוזר וירטואלי

15/6

11:00

from2019-05-17->>till2019-07-13

שִׂיחָדָש / ליאור זלמנסון

תערוכת יחיד

1/6/19-13/7/19

from2019-05-17->>till2019-05-17

מאלוקס / הופעת גינה

17/5/19, גינת המשכן

12:00 - פתיחת דלתות

12:30 - הופעה

from2019-05-15->>till2019-05-15

יפה נפש – ההופעה / יוסי צברי

מופע גינה, 15/5/19

20:00- פתיחת דלתות

20:30 - הופעה

from2019-05-15->>till2019-05-15

גבעת הסופר: תעוד וזהות

15.5, 19:00

from2019-05-13->>till2019-05-17

אל הגבעה

הופעות, אירועים ושיחות על הגבעה של משכן האמנים ובריכת נורדאו

13,15,17/5/19

from2019-05-13->>till2019-05-13

סאונד בחורשה / וולקוב, פישוף, קנטור, אופנהיים.

13/5/19, 20:30

from2019-04-27->>till2019-04-27

האפיפיור, השוטרת והטרוריסט

שיחה עם רותי דה פריס וטלי בן-נון

27/4/19

from2019-04-11->>till2019-03-19

סיפור ליטאי: לינה לָפֶּלִיטֶה

קאנדי שופ וריקודים אחרים

from2019-04-10->>till2019-04-10

אנסמבל ניקו טין

from2019-03-30->>till2019-06-30

היידי שאטצל

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2019-03-10->>till2019-02-06

ראיתי הרבה אנשים ברחוב, אחת מהם שאלה אותי מה השעה / רותי דה פריס

תערוכת יחיד

אוצרת: טלי בן נון

23/3/19-4/5/19

from2019-03-02->>till2019-03-03

לא כוחות

שיחה עם ליאת סגל

from2019-01-02->>till2019-03-31

יוהאן לורף

from2018-12-31->>till2019-02-06

ויטה ירוכימוביץ’

from2018-12-29->>till2019-02-28

הילוך מקרי / ליאת סגל

תערוכת יחיד

פתיחה: 12/1, 20:00

from2018-12-13->>till2018-12-13

טקטוניקס 6

פסטיבל מוסיקה חדשה

יום חמישי, 13/12/18

20:30

הכניסה חופשית

from2018-12-11->>till2018-12-20

פרידר בוצמן

from2018-12-07->>till2018-12-17

צ׳ארלס רוס

from2018-10-18->>till2018-11-08

גינטרה מינלגאיטה

GoraParasit

from2018-10-10->>till2018-12-08

כל יום בדיוטי

תערוכה קבוצתית

27/10-2018 - 6/12/2018

from2018-10-08->>till2018-12-31

לוקאס נורר

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2018-10-06->>till2018-10-06

נעם רותם / אקוסטי

הופעה מיוחדת בגינת המשכן

6/10/2018, 20:30

from2018-08-18->>till2018-08-18

על גבול הגופני

שיחה עם יסמין ורדי

from2018-07-01->>till2018-08-02

איציק בדש

תוכנית אירוח

from2018-07-01->>till2018-09-30

וילהלם שרובל

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2018-06-16->>till2018-08-31

כוונת-יתר / יסמין ורדי

תערוכת יחיד

5/7/18-20/9/18

from2018-06-12->>till2018-06-12

נולד בדיר יאסין

הקרנה מיוחדת ושיחה עם הבימאית נטע שושני / 12/6/18, 20:00

from2018-05-06->>till2018-06-09

הדרך לעין חרוד #2 – רצועת הרסס

אפרת גל-נור

from2018-05-01->>till2018-05-31

אירינה בירגר

תכנית אירוח

from2018-04-25->>till2018-05-08

ג׳ינה הלר, נדיה מגדל

תוכנית אירוח

from2018-03-31->>till2018-06-30

ג׳ניפר מאטס

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2018-03-05->>till2018-03-15

פאולינה פוקיטה

from2018-02-21->>till2018-05-05

מתוקות מתות

תערוכה קבוצתית

10/3/2018-5/52018

from2018-02-20->>till2018-05-31

ליסה קודוקה

from2018-02-17->>till2018-02-17

בת אמיתית

שיחה עם אפרת ויטל

from2018-01-05->>till2018-03-31

לוטה ליון

תוכנית אירוח

from2018-01-01->>till2019-12-31

תוכנית אירוח לאמנים אוסטרים

from2017-12-07->>till2017-12-14

יאן טומיק

from2017-12-03->>till2017-12-03

טקטוניקס 5

לינה לפליט, פייר ברטה, מיק קאונטיוס עם אלכס דרול

3.12.17, 20:00

from2017-11-28->>till2017-10-05

לינה לָפֶּלִיטֶה

פסטיבל טקטוניקס

from2017-11-28->>till2017-12-05

מיק קואנטיוס

from2017-11-28->>till2017-12-05

פייר ברטה

פסטיבל טקטוניקס

from2017-10-28->>till2017-10-28

לא כלום לאף אחד

שיחה עם יאיר ברק

from2017-09-09->>till2017-11-25

היבשות והפנים / יאיר ברק

תערוכת יחיד

9.9.17-25.11.17

from2017-06-27->>till2017-07-31

טבע דומם, מידע חי

פרויקט חדש של מכללת שנקר, מעבדת Inspire לחקר הדימוי, ואוניברסיטת הסורבון בפריז

פתיחה: 08/07/2017

from2017-06-01->>till2017-06-30

אורח: טל שמיר

from2017-05-05->>till2017-05-21

איליה רבינוביץ

from2017-04-27->>till2017-06-20

הארנולפינים / אורית אדר בכר

תערוכת יחיד

27/04/2017 - 20/06/2017

from2017-04-25->>till2017-04-30

ד"ר רינלדו אנדרסון

מגזין תוהו - כנס מס׳ 1

from2017-04-01->>till2017-04-01

זה פסלים מכלום כי אין כלום

שיח אמן עם רועי מנחם מרקוביץ

from2017-03-07->>till2017-03-15

אקסל קנוט, קארין רדליך

שיתוף פעולה עם תיכון הראשונים, הרצליה.

from2017-02-11->>till2017-04-29

שוד ושבר / רועי מנחם מרקוביץ

תערוכת יחיד

11/2/2017 - 4/4/2017

אוצר: רן קסמי אילן

from2017-02-10->>till2017-02-25

אנה ברומלי ועפרי לפיד

from2017-01-07->>till2017-01-07

מפגש עם מאיר טאטי ואייל אסולין

שבת, 7/1/2017, 11:00

from2016-11-22->>till2017-01-28

שופוני יא נאס

מאיר טאטי, אייל אסולין

3/12/2016-28/1/2017

from2016-10-22->>till2016-10-22

שבת בבוקר במשכן

from2016-09-24->>till2016-11-12

מבני הבל / אלישבע לוי

תערוכת יחיד

24/9/2016-12/11/2016

from2016-09-13->>till2016-11-30

נטעלי שלוסר

from2016-09-03->>till2016-09-12

ג׳ים

בית ספר עצמאי למחקר ומפגש בינתחומי במרחב הציבורי

from2016-08-13->>till2016-08-13

שבת בבוקר במשכן

from2016-07-21->>till2016-09-03

סַף

אוצר: רן קסמי אילן

21/7-3/9/2016

from2016-07-05->>till2016-07-20

ליאור זלמנסון

from2016-05-21->>till2016-07-02

מה שכואב מדי לזכור אנו פשוט בוחרים לשכוח

אוצר: רן קסמי אילן

21/5-25/6/2016

from2016-03-26->>till2016-03-26

האנסמבל הקולי הנשי עָלְמַיָּא

המשכן מארח