Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories

קפה יודפת

קול קורא קפה יודפת

אמנים ויוצרים ישראלים בתוכנית אירוח

תוכנית האירוח של משכן האמנים הרצליה

תכנית האירוח של משכן האמנים החלה לפעול בשנת 1995 מאז היא מאפשרת לאמנים, אוצרים וחוקרים מתחומי ידע שונים להתגורר בהרצליה, ולפעול בה בהקשר מקומי. התכנית מאפשרת מרחב וזמן לפעולה אמנותית ולחילופי תרבות רברובדיים, מספקת סביבת עבודה מקצועית ומעודדת שותפויות בין שדות ידע שונים עבור הקהילה היוצרת. במשכן שלוש דירות אירוח מרווחות ומאובזרות, והוא ממוקם בלב שכונת הרצליה ב׳, במרחק שישה ק״מ מתל אביב, חמשעשרה דקות ממרכז העיר הרצליה ועשר דקות מחוף הים, במרחק הליכה מתחבורה ציבורית.

משכן האמנים מטפח תוכניות שהות אמן מותאמות אישית לאנשי מקצוע במגוון רחב של תחומי עשייה ומחקר. המשכן מבקש לסייע להם בכל שלבי העשייה, באמצעות אירוח, ליווי מקצועי, גיוס משאבים ועזרה בהפקה ובאדמיניסטרציה, כמו גם ביצירת רשת קשרים מקצועית ובפיתוח שיתופי פעולה עם גופים מקומיים ובינלאומיים. תכניות האירוח ״נתפרות לפי מידה״ כדי לתת מענה לצרכיהם הייחודיים של אמנים, אוצרים וחוקרים הפועלים בתחומי המדיה השונים, כך שאין מודל אחד לאירוח.

תוכנית הרזידנסי של המשכן חולשת על פני כל הקומה השניה של המבנה ההיסטורי, אך מלבדה ישנם ארבעה חדרי סטודיו המשמשים את אמני הבית של המשכן, וגלריה פעילה בה מתקיימות תדיר תערוכות, הופעות, סדנאות, שיחות ופעולות אמנות נוספות. פלטפורמות הפעולה השונות של משכן האמנים משלימות זו את זו כך שלאמנים המתארחים בתוכנית יש חלל פרטי להתמקדות בעבודתם, וזה מוקף בסביבה מקצועית יוצרת ותומכת.

קפה יודפת

בשנת 2020 נעצרה תנועת האמנים הבינלאומיים לתוכנית האירוח של המשכן בעקבות התפשטות וירוס הקורונה. בתקופה זו שימשה תוכנית האירוח בעיקר אמנים ישראלים מהארץ ומהעולם. שינוי זה הביא לסדרה של מפגשים ושיתופי פעולה בין אמנים שלא היתה להם כל היכרות מוקדמת. תחושת הגילוי והאווירה היוצרת שהתפתחה בתקופה זו, הביאה אותם לכנות בחיבה את תוכנית האירוח ״קפה יודפת״ (שילוב של שם הרחוב בו נמצא המשכן ו״קפה כסית״ המיתולוגי שכינס אליו במשך עשורים את מיטב היוצרים הישראלים).

ברצוננו להמשיך ולחזק תנאי יצירה אלו, ואת היכולת להזמין עוד אמנים ישראלים ליטול בה חלק. במהלך שנת 2021 יחזרו להתארח אמנים בינלאומיים במשכן, ובכוונתנו ליצור שיתופי פעולה בינם לבין מקבילים ישראלים. הפעלת תוכנית זו תהיה הרחבה משמעותית של אפשרויות הרזידנסי של משכן האמנים בזירת הפעולה המקומית.

קול קורא

משכן האמנים קורא לאמנים, חוקרים ויוצרים מתחומים שוניםאמנות פלסטית, עיצוב, אופנה, תיאטרון, מוסיקה, כתיבה וכד׳, להציע הצעה לפרויקט למימוש בתקופת השהות במשכן האמנים. בנוסף מתבקשים המועמדים לשלוח קורות חיים מקצועיים תיק עבודות והצעה לפעולה קהילתית. ההצעות יבחנו על ידי ועדה מקצועית המורכבת מהאוצרים המלווים את הפרויקט ואמן.ית חיצוני.ת (תנאי הסף להגשת מועמדות והצרופות הנדרשות מפורטים במלואם מטה).

ליווי אוצרותי

הליווי האוצרותי של תוכנית האירוח לאמנים הישראלים במשכן יופקד בידי מנהל המשכן, רן קסמי אילן והאוצרת טלי בן נון. תפקידם יהיה לעבוד יחדיו עם יוצרים שיבחרו בכדי לממש את הפרויקטים השונים בתקופת שהותם, ליזום מפגשים בין האמנים השונים (אלו המתארחים בתוכנית האירוח ואמני הבית של המשכן), ושילוב מהלכים חדשים בתוך גוף העבודה של כל אחד ואחת מהם.

טרום רזידנסי

האוצרים המלווים יפגשו באמנים שיבחרו עוד לפני תקופת הרזידנסי בכדי לבחון יחדיו את ההצעות שהגישו, ולבנות יחדיו תוכנית פעולה למימושו. יוסכם על פעילות למען הקהילה שתתקיים בתקופת הרזידנסי או בסמוך לה.

תקופת רזידנסי

תכנית הרזידנסי עתידה להתקיים במשך 18 החודשים הבאים. כל יוצר ישתתף בתוכנית לתקופה של עד שלושה חודשים. בתקופה זו יקבל דירת מחיה ועבודה במשכן האמנים הרצליה, ושכר חודשי של 3000. במקרים מסויימים ניתן יהיה לפצל את תקופת הרזידנסי ע״פ צרכי הפרויקט והאמן. במהלך תקופה זו יתקיימו פגישות שבועיות עם הצוות האוצרותי, ומפעם לפעם מפגשים עם אמנים נוספים הפועלים במתחם כאורחים, אמני בית, או אמנים המציגים בגלריה. משתתפי התוכנית יוזמנו לקחת חלק בפעילויות השונות של המשכן, ואף להציע פעילויות בעצמם. ההשתתפות בתוכנית האירוח אינה מחייבת הצגת פרויקט מסכם של תהליך העבודה בסופה, השהות מאפשרת לכל אורח להתמקד בגוף העבודות האישי שלו, אך גם להשפיע על סדר היום של המשכן למשך תקופה. אנו מעודדים מפגשים בין שדות ידע שונים, יציאה מאזור הנוחות, וחיבורים בלתי צפויים. 

פעילות קהילתית

משכן האמנים הרצליה מייחס חשיבות עליונה לאחריותם של מוסדות אמנות לסביבתם המיידית. לפיכך, כמרחב פעולה ציבורי, המשכן מצוי בתהליך מתמשך של חיפוש ואיתור שותפים לעשייה, ובכלל זה מוסדות חינוך, יוצרים, אמנים ותושבים, כדי לבסס תוכניות ופרויקטים משותפים. לצד זאת הוא מארח פעולות קהילתיות, שכונתיות ועירוניות של יחידים וארגונים.

הפעילות וההשתתפות הקהילתית של משכן האמנים נסמכת על הידע הנצבר ומתפתח בחלל התצוגה, בתוכניות האירוח ובחללי הסטודיו כדי לעודד דיאלוג ופנייה לקהלים שונים. המשכן יוזם פעילויות מסוגים שונים ומפעיל תוכניות שבבסיסן שיתופי פעולה עם גורמים שונים בשדה האמנות, עם מערך החינוך העירוני, עם תושבי השכונה ועם קבוצות וארגונים נוספים.

מתוך הבנה כי כל אמן ופרויקט שונים, ההשתתפות הקהילתית של כל אחד מהמשתתפים בתוכנית תיקבע במשותף עם הצוות האוצרותי. ההצעות שישלחו האמנים לקול הקורא, יבחנו אל מול צורכי הקהילות השונות בהרצליה בכלל, ושכונת הרצליה ב׳ בפרט. בנוסף יבחנו אפשרויות הפעולה השונות על פי התוכנית הציבורית המתוכננת של משכן האמנים לשנים 2021-2022.

הצוות האוצרותי וצווות המשכן יסייעו בידי האמנים השונים להפיק ולממש את תוכניותיהם הקהילתיות. באחריות צוות המשכן לחבר בין האמנים והפרויקטים השונים לקהילות, בודדים, מוסדות, ו/או אגפי עירייה רלוונטים ע״פ צרכי כל פרויקט, ולסייע בהפקתם. באחריות צוות הליווי האוצרותי לתרום מנסיונם באמנות מחוייבת קהילתית, בכדי לממש פעולות קהילתיות בעלות אופי שונה, שפונות לקהלים מגוונים.

זמני הפעילות למען הקהילה יוסכמו מראש בין כל אמן.ית לצוות האוצרותי.

על משכן האמנים

משכן האמנים הרצליה הוא מרחב פעולה יצירתי ומשתנה תדיר התומך ביצירה, הפקה, הצגה והפצה של אמנות עכשווית. לשם כך הוא מפעיל תוכניות שהות אמן, חלל תצוגה וחללי עבודה לאמנים.
המשכן משמש בית לקהילה גדלה והולכת של אמנים, אוצרים, חוקרים ושותפים מהארץ והעולם, מתחום האמנות ומחוצה לו. הוא מפעיל ומפתח תוכניות שהות אמן מותאמות אישית, מציג פרויקטים מתחלפים ומפעיל פרויקטים קהילתיים שונים. לצד זאת יש בו ארבעה חללי פעולה עבור אמני הבית, מתחלפים מדי שנתיים.

משכן האמנים הרצליה הוא מוסד עירוני ללא מטרות רווח, חלק ממערך מוסדות התרבות העירוניים, ופועל במסגרת החברה לאמנות ותרבות הרצליה בע״מ (חל״צ). המשכן יוזם ומקיים שיתופי פעולה שונים עם מוסדות ויחידים בהרצליה ומחוצה לה. זאת, בשאיפה ליצור רשת פעולה רחבה המאפשרת פעולות אמנות שונות ומגוונות.

דירות האירוח

הדירות במתחם מרוהטות ומאובזרות, וכוללות סלון, מטבח, כמה חדרי שינה, מיזוג ואינטרנט אלחוטי, מכונת כביסה ומייבש זמינים לשימוש משותף לכלל הדירות. המשכן מזמין אמנים ואוצרים להתארח בדירות המתחם וליהנות גם משירותי משרד שונים בתקופת שהותם.

תנאי סף להגשת מועמדות 

  •  על המועמד להיות תושב ישראל בעל אזרחות ישראלית.
  • תכנית השהות מיועדת לאמנים, יוצרים, חוקרים ואוצרים הפועלים בשדות אמנותיים שונים. על המועמד להוכיח לפחות 6 שנות עשייה ופעילות בתחום יצירתו, ביניהן יכולות להיכלל תערוכות, מופעים, שיתופי פעולה שונים, סדנאות, הרצאות, מחקרים וכדומה.
  • המועמד מתחייב לקיים את כל הדרישות והתנאים של תכנית הרזידנסי המוצעת, בהתאם למתוכנן וללוחות הזמנים שיסוכמו מולו על ידי משכן האמנים הרצליה.

צרופות

  • פרטים אישיים ופרטי קשר: שם, כתובת, טלפון וכתובת דואר אלקטרוני.
  • קורות חיים מקצועיים.
  • תיק עבודות הכולל עד 15 דימויים של עבודות קודמות כולל פרטים מלאים (כותרת, שנה, טכניקה, מידות).
  • מכתב נלווה (עד 200 מילה) ובו פירוט הפרויקט המוצע על ידי המועמד עבור שהותו בתכנית הרזידנסי. 

את ההצעה יש לשלוח במסמך PDF אחד, הכולל את הסעיפים המפורטים ושגודלו הסופי לא יעלה על 10mb,

לכתובת: info@theartistsresidence.org

מועד אחרון להגשה: 15.7.21

לא יתקבלו הצעות שיוגשו לאחר המועד הנקוב.

לא ייבחנו הצעות שלא יוגשו ו/או יעמדו בדרישות המלאות המצוינות לעיל.

ההצעות ייבחנו על ידי צוות משכן האמנים והאוצרת טלי בןנון.

תשובות ישלחו בדואר אלקטרוני חוזר במהלך חודש אוגוסט 2021.

*הכתוב מנוסח בלשון זכר אך מתייחס לכל המגדרים. 

משכן האמנים קורא לאמנים, חוקרים ויוצרים מתחומים שונים- אמנות פלסטית, עיצוב, אופנה, תיאטרון, מוסיקה, כתיבה וכד׳, להציע הצעה לפרויקט למימוש בתקופת השהות במשכן האמנים. בנוסף מתבקשים המועמדים לשלוח קורות חיים מקצועיים תיק עבודות והצעה לפעולה קהילתית. ההצעות יבחנו על ידי ועדה מקצועית המורכבת מהאוצרים המלווים את הפרויקט ואמן.ית חיצוני.ת.

שותפים:

בקרוב במשכן

from2021-07-31->>till2021-07-31

אדם נוסף שאין כמותו

שי איגנץ ולאה אביר בשיחה

31/7/11:00