מתוקות מתות

הצלחתה של תנועה חברתית תלויה לא פעם ביכולתה לגייס ציבור גדול: מאסה קריטית שתמשוך עוד ועוד מצטרפים ומצטרפות, ולבסוף תהיה לאיום על הכוח השליט ותניע אותו לשנות את נורמות ההתנהגות שהוא מייצג ומכתיב. תנועה כזו צריכה לשמש מעין מטרייה רחבה, המאגדת תחתיה קהלים רבים ושונים. אלמלא כך לא תוכל לייצר קואליציה של קבוצות כוח שונות, המסוגלות להתגבר על המחלוקות ביניהן ולגשר על פערים מעמדיים ואחרים בשם האינטרסים המשותפים. תנועה חברתית כזו נדרשת לא פעם להימנע מאמירות החורגות באופן משמעותי מהנורמות הנהוגות, ולמצוא מסר כללי ומעורפל די הצורך, שרבים יוכלו להתחבר אליו. אין פלא, אם כן, כי הניסיון לכונן תנועה כזו מוביל לא פעם לפשרנות ועמימות, שאחריתן תנועה בנאלית ובלתי מאיימת: תנועה שאיבדה את הלהט ואת העוקץ שהניעו את המאבק מלכתחילה.

האם כך צפוי לקרות גם לתנועת #metoo, שפרצה זה מקרוב את סכר השתיקה והביאה לשיטפון של וידויים פומביים על מנעד רחב של מעשי הטרדה, ניצול, השפלה ואונס יומיומיים? האם #metoo תתפתח להיות תנועה או תיוותר קמפיין גרידא? במלים אחרות, האם הסערה תטרוף רק את חייהן של דמויות ציבוריות או שמא יגיעו הרוחות גם לחיי היומיום הבלתי נראים של מיליונים? וגם בהנחה שהמאבק הנוכחי אכן יהיה לתנועה בת קיימא ובעלת תוקף היסטורי, האם ייווצר הקשר בינו לבין מאבקים פוליטיים-חברתיים-כלכליים אחרים – או שמא עתידה האידיאולוגיה המערבית-ליברלית לנכס ולעכל גם את #metoo?

מוקדם לנבא לאן פנינו, אך בפירוש לא מוקדם מכדי לנסות לצפות את המגמות העתידיות או מכדי להכווין את מגמות ההווה.

חומר הגלם המשמש את משתתפות התערוכה הקבוצתית "מתוקות מתות" הוא תבניות הייצוג הנשי (החלולות לא פעם) אשר התרבות הקפיטליסטית המערבית מגישה לצריכתנו. כך נאספו בחלל הגלריה של משכן האמנים דמויות שונות: פקידת קבלה, מזכירה, מכורה לבריאות, אשה בזנות, חתיכה שרק-רוצה-לרצות, אשה אחרי פרידה, אשה בלתי נראית, אשה מן השדרה החמישית ואפילו אחת התלויה על אדן החלון, בין שמים וארץ.

כל אלה הם דימויים נשיים שכיחים מהתרבות העכשווית, אך לא הדימויים הנחשבים על פי רוב מודלים נחשקים לחיקוי, אלא אפילו להפך: דימויים סטריאוטיפיים, שקל לבוז להם. האמניות המשתתפות חושפות את המערכות המייצרות את הדימויים הללו, אך מראות גם את החיים האפשריים בתוכן. אופן השימוש בדימויים הללו קושר בין מבני כוח פטריארכליים, סקסיזם וכלכלה קפיטליסטית. התוצאה, אם תרצו: הצעות הגשה לחייהן האפשריים של מתוקות מתות.

היום שבו (לא) שברנו את תקרת הזכוכית

מרכז הכנסים ע"ש ג'ביטס, מנהטן. 8 בנובמבר 2016. הכול ערוך ומוכן ליום ההיסטורי: היום שבו תיבחר לראשונה אשה למשרה הרמה ביותר בארה"ב. מנהיגת העולם החופשי. אלפים הגיעו למרכז הכנסים העצום שבשדרה ה-11, בין רחוב 34 לרחוב 40. הם עמדו שעות בתורים הארוכים לבידוק הבטחוני הקפדני. אמהות רבות הגיעו עם בנותיהן. החלל כולו נמלא שלטים עם הסלוגן "אני איתה" (I’m with Her), חולצות שעליהן הסיסמה "העתיד נשי" (The Future is Female), עיניים נוצצות וחיוכים רחבים. האולם שבו התכנסו הבאים היה גדול עשרות מונים מן האולם במלון הילטון, זה שתומכי דונאלד טראמפ התקבצו בו.

ואולם, לא גודלו של המקום הוא שהניע את צוות הקמפיין של הילרי קלינטון, מועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, לבחור בו: הסיבה הראשונה במעלה לבחור במרכז ג'ביטס היתה העובדה שהוא כולו עשוי זכוכית. 170,000 מטרים רבועים עוטי זכוכית, מן המסד ועד הטפחות הנושאות את תקרת הזכוכית הגדולה ביותר במנהטן. המיקום עצמו היה בגדר הצהרה משמעותית ומהדהדת: הילרי קלינטון היתה אמורה לעמוד מתחת לתקרת זכוכית אמיתית בעודה מנפצת לרסיסים את תקרת הזכוכית המטאפורית.

קלינטון אכן התייצבה על במת מרכז הכנסים. היא עשתה זאת בבוקר המחרת, מול קהל קטן פי כמה של תומכים המומים, לבושה בחליפת מכנסיים כהה, ששוליה צבועים סגול עז: שילוב של האדום הרפובליקאי והכחול הדמוקרטי, סמל לכך שארצות-הברית גדולה משתי המפלגות שזה עתה הקדישו כמה חודשים למערכת בחירות מכוערת. תקרת הזכוכית שתחתיה נשאה קלינטון את נאום התבוסה שלה נראתה חזקה ומאיימת מתמיד.

דימוי "תקרת הזכוכית" עצמו הופיע לראשונה בשיח הפמיניסטי לפני כמה עשורים, בשנות השבעים של המאה העשרים, ונכנס לשימוש רווח בשנות השמונים. כיום, יש הרואים בו דוגמה לאופן שבו נשזרו זה בזה הגל השני של הפמיניזם והכלכלה הניאו-ליברלית, שמיהרה לאמץ מן הפמיניזם את הרעיונות המשרתים את מטרותיה – ומיהרה לא פחות למוסס את את כל השאר. במלים אחרות, עניינה של מטאפורת "תקרת הזכוכית" נתחם בגבולות המערכת הכלכלית: פריצתה המיוחלת של תקרת הזכוכית לא תאיים על המערכת הקפיטליסטית בשום צורה ואופן, אלא רק תאפשר לכמה נשים (מעטות ופריבילגיות, גם אם ראויות כשלעצמן) לתפוס את מקומן לצד הגברים המאיישים את שדרות הכוח זה מכבר. ההיררכיות המסורתיות ייוותרו בעינן, ואילו הישגיו העתידיים של הפמיניזם יתבקשו להכפיף את עצמם לתיאוריית החלחול הכלכלית הפופולרית, הגורסת כי השינוי יתבצע למעלה, תחילה, ואט-אט יחלחל (כביכול) לשאר האוכלוסייה.

שיתוף הפעולה בין תנועות פמיניסטיות, רב-תרבותיות ואנטי-גזעניות לבין השלטון התאגידי (וול סטריט), תעשיות ההיי-טק (עמק הסיליקון) והמֶכָּה של התרבות הפופולרית (הוליווד) מספק העצמה ונראוּת לאלה הראשונות ומלבין את חטאי אלה האחרונות. כך יכול "העולם החופשי" להתנאות בקדמה ובשחרור, ובד בבד למחוק דה-פקטו כל מי שאתרע מזלן שלא להימנות עם השורות הראשונות שבראשונות.

מטאפורת "תקרת הזכוכית" לא רק נשזרה בקריירה הפוליטית של הילרי קלינטון. למעשה, היא עיכלה אותה כליל. הילרי קלינטון – על חליפות המכנסיים שלה, הרטוריקה התקינה-פוליטית והפונקציונרים המפלגתיים שהקיפו אותה – הפכה לפנים של האליטה הממסדית (למותר לציין כי מתנגדיה, וכמובן דונלד טראמפ עצמו, הפליאו לנצל זאת במהלך הקמפיין לנשיאות). הפעילה הפמיניסטית הילרי רודהם, שהושפעה מהתנועה לזכויות האזרח, ששמעה במו אוזניה את נאומיו של מרטין לותר קינג ונכחה במהומות האלימות שפרצו בוועידת המפלגה הדמוקרטית סביב מלחמת וייטנם בשנת 1968; אותה הילרי רודהם שנאמה כסטודנטית מצטיינת בטקס הענקת התארים של ולסלי קולג' ודיברה על כך ש"אנו מרגישים שכבר יותר מדי זמן מנהיגינו רואים בפוליטיקה את אמנות האפשרי, אך כעת האתגר הוא להשתמש בכלים פוליטיים כדי להפוך את הבלתי-אפשרי לאפשרי"; הילרי רודהם זו הלכה ונבלעה בדמותה של הילרי קלינטון, ששערה הלך ונצבע בגוונים בהירים יותר ויותר. היא אולפה לכדי מועמדת בלתי נמנעת, בלתי חביבה, ובסופו של יום גם בלתי בחירה. הפעילה הנמרצת הילרי רודהם התגלגלה, לאסונה, בדימוי הנשי החלול הילרי קלינטון.

כוחו של האשטאג

הכאב שחשו רבים ברחבי ארה"ב ובעולם כולו לנוכח הפסדה של קלינטון היה צורב במיוחד בהתחשב בזהותו של יריבה. כמעט כל מלה שיצאה מפיה של קלינטון נבדקה מבעוד מועד מול קבוצות מיקוד ולוטשה בידי צוות כותבי נאומים מיומן. יריבה טראמפ, לעומת זאת, היה בלתי צפוי, אגרסיבי ומיזוגני להדהים. ואם לא די בכל זה, במרוצת הקמפיין הופיעו כמה וכמה עדויות על מקרים שבהם הטריד ואף תקף מינית נשים שונות. לכאורה, מדובר בעבריין מין לכל דבר ועניין. אין פלא, אם כך, שאחת התגובות החריפות ביותר הן לבחירתו של טראמפ והן לתרבות שאיפשרה אותה היא תפוצתו המטלטלת של ההאשטאג metoo# וגל העדויות הגלובלי שגאה בעקבותיו.

בתחילת אוקטובר 2017 פורסמו במקביל, ב"ניו יורק טיימס" וב"ניו יורקר", כתבות שבהן האשימו כמה נשים את המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין בשורה ארוכה של הטרדות מיניות, ותיארו בפירוט את המערכת שהגנה עליו במרוצת אי-אילו שנים. זמן קצר לאחר הפרסום צייצה השחקנית אליסה מילאנו את הטקסט הבא בחשבון הטוויטר שלה: "אם כל הנשים שהוטרדו והותקפו מינית יצייצו 'גם אני', נוכל להבהיר לכולם את סדר הגודל של הבעיה." ההיענות העצומה הביאה את המודעות להטרדה ולתקיפה מינית בעולם המערבי לשיאה, והתקבלה בזעזוע עמוק ובפליאה רבה לפחות מצד חציה הזכרי של האוכלוסייה.

ואולם, למרות כל הצלחתו של #metoo, האם לא מצער להיווכח כי נדרשה שחקנית הוליוודית לבנה ופופולרית כדי להניע את המהלך החשוב הזה? מילאנו הרי לא היתה הראשונה שביקשה להניע את גלגליו של תהליך השיתוף, החשיפה ההעצמה והאמפתיה. הדוגמאות רבות מספור, ודי אם נזכיר למשל את הפעילה החברתית האפרו-אמריקאית טאראנה בורק, שייסדה כמה ארגונים להעצמה של נפגעות תקיפה מינית. לפני למעלה מעשור היתה בורק הראשונה לטבוע את הצירוף metoo, אך היא לא זכתה להשפעה או לחשיפה כמו אלה שקיבל הציוץ (החשוב) של מילאנו.

הגורמים לכך רבים – החל בהבשלתה של המדיה החברתית, עבור באכזבה לנוכח אי-בחירתה של קלינטון לנשיאות וכלה בתגובת-הנגד לבחירתו של טראמפ, על כל משא האלימות המיזוגנית שהביא איתו אל החדר הסגלגל. ואולם, לצד כל אלה יש למנות גם את הנקודות העיוורות המשמעותיות של תופעת metoo# עצמה. ראשית, כפי שכבר נכתב בהרחבה, היא נוגעת בייחוד לנשים (ולגברים) בעלי נראות ציבורית משמעותית, ופחות לנשים מן השורה (לשם השוואה ניתן לבחון נסיונות דומים של נשים אפרו-אמריקאיות בארה"ב להעלות את המודעות לתקיפות מיניות במקומות העבודה באמצעות האשטאגים דוגמת YouOKsis# או WhatWereYouWeaaring#, שלא זכו להיענות דומה אף בדוחק).

במלים אחרות, יש טעם לפגם בכך שבת הקול אשר זכתה להד של ממש יצאה דווקא מן האולימפוס ההוליוודי – אך לצד זאת, דווקא בכך יש גם פתח לתקווה ארוכת טווח. אם הצלחתה של תנועה חברתית אכן תלויה ביכולתה לגייס ציבור גדול, האם אפשר אפילו לקוות לכוח-מגייס עז מזה של הוליווד? המיזוגניה, הדחייה של הקול הנשי, הלעג לנשים בעמדות כוח והאלימות המופנית כלפיהן הוטמעו זה מכבר בסיפורי האגדה ההוליוודיים, ועוד קודם לכן, בסיפורי המיתולוגיה היווניים שהיו לערש התרבות המערבית כולה – בסיפורה של אקו (שנידונה להדהד קולות אחרים), בסיפורה של פילומלה (שלשונה נעקרה כדי שלא תוכל להעיד על כך שנאנסה) או בסיפורה של מדוזה שנאנסה בידי אל, נענשה בידי אלה ומזוהה עם דימוי הראש הכרות והמדמם, שנחשים פאליים בוקעים ממנו במקום מחלפות שיער. הכפילות המוסרית המזדעזעת-וכבר-מענישה (את הקורבן) שבסיפורים הללו חושפת דיכוי מערכתי ששורשיו מרחיקים עד עומק ההיסטוריה המערבית אם לא הלאה מזה, ועמוקים פי כמה אף מן המיתולוגיות ששיקפו אותו והעידו עליו. ואם כך, האם די בקולן של הקורבנות, שנשמע סוף-סוף, כדי לחולל שינוי בסדר גודל היסטורי דומה? האם די במבט המחודש בעולם מבעד לעיניהן של הקורבנות?

הקול חשוב והמבט חשוב, אך ההזדהות היא רגעית מטבעה, והאמפתיה לבדה אינה יכולה לייצר שינוי פוליטי. בטח ובטח לא כל עוד הלגיטימציה של הדוברוֹת מבוססת בראש ובראשונה על מעמדן כקורבנות. קמפיין #metoo אמנם מספק נראות לניצול מיני ולתרבות היוצרת ומאפשרת אותו, אך הוא עלול גם להשטיח את הנשים המשתתפות בו לכדי קורבנות אנונימיים, ולהניע אותנו לראות אותן רק ביחס לגברים שפשעו נגדן. האם ניתן לראות בכך את השינוי המיוחל מן הקולות הנשיים שזכו לדריסת רגל במיתולוגיה היוונית והרומית, שם זכו הנשים הנפגעות להישמע רק כקורבנות או כקדושות מעונות, ולרוב רק כהקדמה למותן?

השאלה מה יהיה הצעד הבא נעשית מהותית יותר מרגע לרגע. המטרידנים אולי יבואו על עונשם, ויש לקוות כי הנורמות שאיפשרו את מעשיהם יתוקנו וכי נורמות חדשות וטובות מהן יונהגו ויופנמו, אך האם די בכך? נדמה כי אנו ערוכים להתחסן לכול – ואם כבר הוכחנו את יכולתנו לצקצק ולשוב לשגרת חיינו לאחר טבח אזרחים במלחמות זרות או טבח תלמידים בבתי ספר, האם אפשר לצפות כי נתנהג אחרת כאשר מדובר בהטרדות מיניות? האם אפשר לצפות כי המערכת עצמה תתערער במידה שתאפשר שינוי מהותי בכל שדרות החברה? פעם אחר פעם נוכחנו לדעת כי אי-אפשר לנתק את המערכת הניאו-ליברלית משורשיה הלבנים והמיזוגניים. פעם אחר פעם נוכחנו בכוחה לנכס גם גאויות של התנגדות ולרתום כל תנועה וכל גל לצרכיה שלה.

ההתנגדות האינהרנטית של המערכת הניאו-ליברלית לשינוי כמעט מובנת מאליה: תיקון מהותי של עוולות פירושו בהכרח טריפת סדרי עולם ופירוק של מבני הכוח שעליהם נסמכת המערכת ושאותם היא משרתת. פירושו ויתור על זכויות יתר שיש לחלקים מסוימים מן האוכלוסייה, ועל כן פירושו מאבק שלא יהיה חף מנפגעים.

מתוך המורכבות הזאת, מתוך התקווה הזהירה והחששות הבלתי נמנעים, עולה התערוכה "מתוקות מתות" ומבקשת מאתנו להפנות את המבט אל ייצוגים נשיים דרמטיים פחות אך שכיחים לא פחות מאלה שהציף #metoo ברשתות החברתיות. ייצוגים מוכרים, יומיומיים, שהעין כבר מחליקה על פניהם בלי לראות. כך נמלא חלל הגלריה של המשכן בדמויות חד-ממדיות, יומיומיות ובנאליות בכוונה תחילה. מערך הדימויים הזה חושף בפנינו את פעולתם של מנגנוני ייצור הדימויים שהם כסד המכתיב את הדרך המקובלת, ה"נכונה", להיות אשה. כל אחת מן הדמויות שבגלריה מאפשרת לנו, בדרכה, להגיע עד לשורשים שמהם צמחה: שורשים של תיאוריה כלכלית אי-שוויונית, מיזוגנית ולבנה.

ואולם, מעבר לכל זאת, כל אחת מן הדמויות מפגינה גם חַיּוּת הגועשת בפער שבין התבנית הגנרית לבין הגוף האנושי שהיא מנסה לתחום.

וב התלכלך לי דף חדש

יש הטוענים והטוענות כי עם כל עוצמתו, קמפיין #metoo שב ומציב את הנשים בעמדת הקורבן.

ואולם, כיצד נוכל לפרק את עמדת הקורבן הזו בלי לבחון בעיון ובאומץ את דימויי הנשיות שהיא מסועפת בהם עד לבלי הפרד?

כל אחת מן הדמויות ב"מתוקות מתות" מתמסרת לעמדת הקורבן, אך עושה זאת כדי להפריך אותה ולפרק אותה מבפנים-החוצה. היא מתמסרת לדימוי בלב ולב, ובכך מנכיחה את חוסר ההתאמה האינהרנטי שבין הגוף החי לבין התבניות שמנסים לכפות עליו. ניכוס-שכנגד של הסטריאוטיפים, ואפילו משחק או שעשוע בהם, עשוי להיות חלק מן המהלך הממושך של פירוקם עד לגורמים הראשוניים, שמהם ניתן יהיה לקום שוב בדמות אחרת – חיה יותר, גמישה יותר, עזה יותר. סימני החיים במתוקות המתות יתגברו עד שיפרצו את מערכת הדיכוי מבפנים.

כל ביקורת, מוצדקת ככל שתהיה, יכולה להביא לפעולה ויכולה להביא לשיתוק. נדמה כי זו העת להיפטר מן הציניות הנאיבית, הגורסת שמכיוון שהצעדים הנוכחיים אינם מספיקים, אין טעם אפילו לצאת לדרך. אולי "כלי האדון לא יפרקו את בית האדון", אבל משהו בכל זאת אפשר לעשות גם בהם; לכל הפחות ניתן להפנות אותם זה נגד זה. זו העת לעסוק בבנייה אקטיבית של סולידריות בין נשים ממקומות ומעמדות שונים, בלי ליפול למלכודת של הפרד-ומשול. העתיד, אם יהיה, הוא נשי.

*אין אלא לחשוב בהקשר זה על מבטה של מדוזה, שאין לפגוש את עיניה (המאשימות?) בלא לצאת מגדר החי ולהיכנס אל סדר הדומם, להימנות עם השותקים (והשותקות) לנצח.

**למותר לציין כי המיזוגניה של הרשת לא תמה בראשית שנות האלפיים, זמן קצר לאחר שהשחקנית האמריקאית רוז מק'גוון השתמשה בחשבון הטוויטר שלה כדי לספר על מעשיו של הארווי ויינשטיין, חשבונה ננעל. לשונה המטאפורית נעקרה כמו לשונה של פילומלה מן המיתוס. ואולם, כשם שפילומלה מצאה דרך לעקוף את המגבלה שהושתה עליה באמצעות רקמה, מק'גוון הצליחה להמשיך לספר את סיפורה באמצעות רשת אינסטגרם מבוססת הדימויים. קולה החסום של מק'גוון הביא לקריאה לחרם על טוויטר, ומאוחר יותר ליוזמת metoo# של אליסה מילאנו.

תערוכה קבוצתית

פתיחה: מוצ״ש, 10/3, 20:00

אמנים משתתפים:

שותפים: